Nasza Panorama

Zapraszamy na Dzień Drzwi Otwartych 28 kwietnia 2020

Dnia 17 stycznia, w samo południe, niemal dwustu tegorocznych maturzystów naszej szkoły zatańczyło na Rynku w Kraśniku poloneza. W przededniu Studniówki, która odbędzie się 18 stycznia w Hotelu Królewskim w Janowie Lubelskim tegoroczni maturzyści zaprezentowali swoje umiejętności licznie przybyłym mieszkańcom Kraśnika i okolic.

W wielu miastach w Polsce tańczenie poloneza w okresie studniówkowym to już tradycja. 
W Kraśniku odbyło się to po raz pierwszy. Uczniowie chcieli również w ten sposób uczcić pamięć zmarłego niedawno kompozytora Wojciecha Kilara, twórcę najczęściej wykorzystywanego obecnie poloneza z filmu „Pan Tadeusz” .
Dyrektor naszej szkoły, pan Piotr Miecznikowski, wyraził przekonanie, że zainicjowany przez społeczność I LO pomysł wpisze się na stałe w tradycję Kraśnika.
Starosta Kraśnicki, pan Andrzej Maj, pogratulował nowatorskiego na naszym terenie pomysłu wspominając jednocześnie o licznych sukcesach naszego liceum, do których zaliczył m.in. zajęcie I miejsca w powiecie w konkursie na najbardziej klimatyczną szkołę.
Polonez jest naszym tańcem narodowym, obok kujawiaka, krakowiaka, oberka i mazurka. Ma najdłuższą tradycję sięgającą czasów przedchrześciańskich, gdy tańczony był przez lud, później przez szlachtę. W czasie zaborów Polacy często przypominali ten taniec wyrażając swój patriotyzm. Jednoczył on wszystkie warstwy społeczne i dlatego mamy do niego taki sentyment i tańczymy go do dziś
W czasach współczesnych wielu wierzy również w to, że tańczenie poloneza ma zapewnić, podobnie jak czerwone elementy stroju studniówkowego, powodzenie na egzaminie maturalnym. Życzymy tegorocznym maturzystom jak najlepszych wyników.
Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego wyraża szczere podziękowania Panu Staroście, Telewizji Kraśnik oraz wszystkim przyjaciołom szkoły, którzy przybyli na rynek.
Zaprezentowany przez maturzystów układ opracowali nauczyciele wychowania fizycznego: p. Maria Zalewska – Kapuścińska, p. Leszek Kapuściński, p. Mariusz Wereski i p. Robert Podwiązka, pomysłodawcą występu na rynku jest p. Mariusz Bieniek. Wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy.

Obejrzyj poloneza

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top