To było ostatnie spotkanie wyjazdowe wszystkich krajów uczestniczących w projekcie "Les différences nous rapprochent" realizowanego w ramach programu Comenius. Grupa spędziła pełen wrażeń tydzień w miejscowości Saint Priest leżącej na przedmieściach pięknego Lyon.

Grupa została wspaniale przyjęta przez społeczność szkoły College Boris Vian. Mottem przewodnim spotkania projektowego był tym razem taniec. Wszyscy uczestnicy codziennie brali udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez nauczycielkę języka hiszpańskiego (byłą tancerkę z Barcelony) Nadine Astor, która przygotowała choreografię tańca opierając ją na elementach tańców narodowych wszystkich krajów projektu i bazując na wzorze logo projektu. Taniec został nazwany 'Floricica' ku pamięci głównej koordynatorki i pomysłodawczyni projektu Floricici Rotaru z Rumunii, która niespodziewanie zmarła w trakcie realizacji projektu.

Połączenie tańców wszystkich krajów uczestniczących w projekcie było genialnym pomysłem, gdyż pozwoliło zaistnieć każdej grupie we wspólnycm produkcie końcowym projektu. Występ został sfilmowany i pokazany na żywo społeczności szkoły Boris Vian oraz mieszkańcom Saint Priest.

Poza promowaniem kultury wszystkich krajów i rozwijaniu umiejętności tanecznych, uczestnicy mieli świetną okazję do doskonalenia umiejętności językowych, gdyż próby odbywały się w języku francuskim i angielskim w związku z czym uczniowie musieli rozumieć instrukcje choreografa. Młodzi ludzie biorący udział w wymianie mieli również okazję brać udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez znanego francuskiego choreografa Jean – Claude Galotta w największym we Francji teatrze tańca Maison de la Danse, gdzie obejrzeli również premierowe przedstawienie 'Mamam,' którego elementy mieli możliwość poćwiczyć podczas warsztatów prowadzonych przez słynnego choreografa. Gupa dowiedziała się dużo o funkcjonowaniu teatru za kulisami oraz o historii tańca i różnych jego rodzajach.

W Saint Priest każda z grup demonstrowała swój taniec narodowy i nauczyła jego elementów innych uczestników wymiany. Grupa polska przedstawiła krakowiaka, do którego od strony technicznej przygotowała ich p. Maria Zalewska- Kapuścińska, a dzięki życzliwości p. dyrektor z domów kultury w Kraśniku i Annopolu, młodzież mogła wystąpić w strojach krakowskich.

Spotkanie we Francji było zetknięciem się kultur 6 krajów biorących udział w projekcie. W piewszym dniu pobytu utworzono wystawę eksponującą przedmioty i produkty związane z kulturą, historią, tradycjami i geografią każdego z krajów. Każda grupa prezentowała swoją wystawę innym uczestnikom wymiany oraz uczniom szkoły College Boris Vian, którzy przez cały tydzień mogli oglądać przedmioty znajdujące się na stoiskach.

Integrację uczestników wymiany wspomogły również zajęcia sportowe i typowe dla kultury francuskiej gry zręcznościowe. Integracji młodzieży sprzyjał również już sam fakt, że uczniowie mieszkali u rodzin francuskich, gdzie mieli okazję zawrzeć nowe znajmości i rozwinąć istniejące już przyjaźnie (młodzież francuska podczas pobytu w Polsce mieszkała u naszych uczniów) doskonaląc swoje umiejętności językowe.

Świetnym treningiem językowym były wycieczki organizowane w czasie pobytu. Przewodnicy opowiadali o zwiedzanych miejscach w języku angielskim i francuskim, który jest głównym językiem projektu.

Podczas wycieczek uczestnicy wymiany poznali różne dzielnice miasta Lyon, w tym starą, historyczną część miasta z tajemniczymi przejściami – trabules oraz freskami przedstawiającymi sławnych mieszkańców Lyon, znajdującymi się na ścianach budynków. Grupa zwiedziła dzielnicę Fourviere, znaną z wyrobu jedwabiu dzielnicę Croix Rousse (gdzie mogła zobaczyć na żywo jak wytwarza się jedwab za pomocą krosen) i artystyczną dzielnicę Monplaisir. W słynnym Institut Lumière grupa mogła poznać historię kina i fotografii oraz geniusz braci Augusta i Louisa Lumière, którzy byli twórcami pierwszych filmów.

Wszystkie wycieczki były profesjonalnie zorganizowane, przyczyniły się do znacznego poszerzenia wiedzy w wielu dziedzinach i nie były "nudnymi lekcjami muzealnymi" lecz ciekawą przygodą z historią inspirującą do zgłębiania wiedzy.

Zaskakujaco ciekawa okazała się również wizyta w urzędzie miasta w Sanit Priest, gdzie grupa została bardzo ciepło przyjęta przez władze miasta. Przemówienie, jakie grupa usłyszała, było naprawdę wyjątkowe i odwoływało się do związków poszczególnych krajów z historią Francji oraz roli tańca w komunikacji między ludźmi. Atrakcyjną częścią wizyty w 'Hotel de la Ville' była ceremonia fikcyjnych zaślubin dwójki uczestników wymiany wzorowana na prawdziwym ceremoniale cywilnego ślubu, który ma miejsce w urzędzie miasta.

Wszystkim działaniom związanym z realizacją projektu sprzyjała bardzo serdeczna atmosfera wzajemnej życzliwości i wsparcia. Pobyt w Saint Priest zakończył pełen niespodzianek wieczór, który umilali swoimi występami atrystycznymi uczniowie i nauczyciele College Boris Vian, którzy na scenie ujawnili swoje liczne talenty muzyczne śpiewając i grając przepiękne piosenki francuskie. Po balu musette przyszedł czas na szaleństwo dyskotekowe, które trwało do późnych godzin wieczornych. Całej imprezie, która ze względu na rozmiar miała miejsce na placu przed budynkiem szkoły, towarzyszył przygotowany przez rodziców i nauczycieli wykwintny bufet, dzięki któremu goście mogli skosztować specjałów kuchni francuskiej.

To był niezapomniany tydzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Galeria zdjęć

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
9
Data : wtorek, 9 czerwiec 2020
10
Data : środa, 10 czerwiec 2020
13
Data : sobota, 13 czerwiec 2020
14
Data : niedziela, 14 czerwiec 2020
15
Data : poniedziałek, 15 czerwiec 2020
16
Data : wtorek, 16 czerwiec 2020
17
Data : środa, 17 czerwiec 2020
18
Data : czwartek, 18 czerwiec 2020
19
Data : piątek, 19 czerwiec 2020
20
Data : sobota, 20 czerwiec 2020
21
Data : niedziela, 21 czerwiec 2020
24
Data : środa, 24 czerwiec 2020
25
Data : czwartek, 25 czerwiec 2020

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top