W niedzielę 29 stycznia grupa młodzieży, która wyjechała do Włoch w ramach programu Comenius wróciła do Kraśnika po pełnym wrażeń tygodniu spędzonym z rówieśnikami z Włoch, Francji i Hiszpanii. Na to pierwsze spotkanie w rzeczywistości innej niż wirtualna, młodzież czekała niemal pół roku, poznając się wzajemnie za pomocą poczty elektronicznej, facebooka oraz bloga utworzonego na potrzeby projektu.


Podczas pobytu we Włoszech, pracując nad projektem "We are what we eat," grupa obejrzała prezentacje dotyczące charakterystycznych potraw spożywanych we Włoszech i w regionie Apulia, wysłuchała wykładów dotyczących odżywiania się nastolatków i problemów wynikających z nieodpowiednich nawyków żywieniowych, poznała sekrety produkcji oliwy z oliwek i makaronu oraz miała okazję spróbować swoich umiejętności kulinarnych wykonując samodzielnie różne rodzaje makaronu (w asyście włoskich mam – ekspertów). 
Uczestnicy projektu, mieszkając u rodzin włoskich, mogli codziennie obserwować zwyczaje panujące w domach rówieśników, w tym zwyczaje żywieniowe, i oczywiście skosztować różnorodnych potraw kuchni włoskiej, która szczególnie przypadła naszej młodzieży do gustu. 
Lucera, w której mieszkała młodzież, okazała się być przepięknym miastem historycznym z licznymi zabytkami. Bardzo egzotyczne były też nadmorskie miejscowości Trani i Barletta, które grupa miała okazję zwiedzić. 
Jednym z zabytków Lucery był przepiękny teatr Garibladi, w którym w czasie oficjalnego spotkania przedstawiciele wszystkich grup biorących udział w projekcie zaprezentowali swoje kraje, miasta i szkoły z których pochodzą, przybliżając zebranym kulturę swoich krajów. Co ciekawe, Polska okazała się być dla wszystkich najbardziej egzotycznym krajem, także nasze prezentacje wszyscy oglądali ze szczególnym zaciekawieniem. 
W kwietniu czeka nasz duże wyzwanie, ponieważ wszystkie grupy przylatują do Polski!
Pierwszy wyjazd w ramach tego projektu należy podsumować jako bardzo udany, a serdeczność i gościnność Włochów przewyższyła nasze oczekiwania. 

Zapraszamy do galerii

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top