Tego właśnie dnia 50 uczniów „Górki” udało się do stolicy, by się edukować. I dobrze bawić, oczywiście:) Spędziliśmy więc czas:

  • literacko !
  • I jeszcze raz – literacko...
  • Teatralnie!!!
  • No i wreszcie – wiosennie:)

W wiosennym słońcu przespacerowaliśmy się śladami „Lalki” Bolesława Prusa (a to przecież licealna „lektura z gwiazdką”)

Wyruszyliśmy spod Kolumny Zygmunta III Wazy na Podwale, gdzie mieścił się sklep starego Mincla. Sklep, w którym Rzecki uczył się trudnego fachu subiekta. Na trasie naszej wędrówki pojawiły się kościoły: oo kapucynów, oo karmelitów, św. Krzyża (każdy wpisany w fabułę powieści, przeczytaj i sam sprawdź...) Ale też pałace, np. Jabłonowskich i Zamoyskich. Ale też Teatr Wielki, w którym Wokulski po raz pierwszy ujrzał Izabelę. I Hotel Europejski pamiętający czasy Prusa i jego bohaterów.

Zahaczyliśmy również o campus uniwersytecki, bo w Szkole Głównej (tak wówczas nazywała się uczelnia) studiował na wydz. matematyczno-fizycznym sam Prus. I na tym samym wydziale słuchał wykładów Wokulski - również fascynat nauk ścisłych. Dziś w tym budynku mieści się polonistyka warszawska – patrz: tablica przy wejściu do Instytutu. Warto dodać, że po sąsiedzku znajduje się Pałac Kazimierzowski, niegdysiejsza siedziba Szkoły Rycerskiej, a przecież jej absolwentem był Patron naszego liceum. To tylko niektóre ważne miejsca na trasie, której ostatnim etapem był pomnik Mikołaja Kopernika. Na ten właśnie pomnik mógł nawet i codziennie spoglądać z okien swojego mieszkania Stanisław Wokulski.

Po obiadku, by spalić kalorie, pomaszerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem przez Plac Zamkowy i ul. Świętojańską na Rynek Starego Miasta do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Tam czekała na nas lekcja muzealna. Prowadzący wprowadził nas w mity Mickiewiczowskie. Szczerze powiedziawszy, trochę się zestresowaliśmy, bo, jak w szkole, zadawano nam pytania o romantycznego wieszcza i jego utwory. I czasy, w których żył. Nie było łatwo, ale staraliśmy się nie wyjść na głupków:) Potem obejrzeliśmy cenne mickiewicziana. Niektóre, naprawdę bardzo niezwykłe, np. kartki z ”Pana Tadeusza” zapisane własną ręką autora, pierwsze wydanie „Ballad i romansów” czy miniatura z podobizną ukochanej Maryli.

Najsmakowitszą wisienką na wycieczkowym torcie był jednak „Kordian”. Spektakl uświetnił 250-lecie Teatru Narodowego. Zaraz po premierze uznano tę inscenizację za wydarzenie teatralne, niezwykłe odczytanie dramatu Słowackiego. Przeczytajcie fragment recenzji:

„Jan Englert chciał zrobić z "Kordiana" metafizyczny kabaret, ironiczną opowieść o polskich rojeniach (…) W Narodowym oglądamy "Kordiana" jak w kalejdoskopie, spektakl trwa zaledwie dwie godziny. Pierwsze dwa akty to istna rewia, seria rwanych obrazów z podróży. W scenie włoskiego romansu Kordianów dwóch, Wiolett pięć; podczas pobytu w Anglii Kordian pada ofiarą niewybrednych kpin w slapstickowej sekwencji z zabieraniem krzesła”.

I jeszcze fragment:

„Bo spektakl Englerta to gigantyczna inscenizacja w kilkudziesięcioosobowych scenach zbiorowych, podnośniki hydrauliczne, obrotowe platformy”.

W naszym odbiorze – powstało widowisko magiczne, zmuszające do myślenia, do próby odpowiedzi na pytanie: „Ginąć, umierać w imię szlachetnej idei czy żyć i psom szyć buty?”

To jest właśnie nasze polskie hamletyzowanie...

Bo było pięknie. Słoneczko świeciło. Niektórzy śmigali po stolicy w krótkich spodenkach, jak w środku lata.

Wróciliśmy do domków mądrzejsi, radośniejsi i naładowani pozytywną energią.

A kto nie był (a mógł się z nami zabrać), niech teraz zazdrości...

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
9
Data : wtorek, 9 czerwiec 2020
10
Data : środa, 10 czerwiec 2020
13
Data : sobota, 13 czerwiec 2020
14
Data : niedziela, 14 czerwiec 2020
15
Data : poniedziałek, 15 czerwiec 2020
16
Data : wtorek, 16 czerwiec 2020
17
Data : środa, 17 czerwiec 2020
18
Data : czwartek, 18 czerwiec 2020
19
Data : piątek, 19 czerwiec 2020
20
Data : sobota, 20 czerwiec 2020
21
Data : niedziela, 21 czerwiec 2020
24
Data : środa, 24 czerwiec 2020
25
Data : czwartek, 25 czerwiec 2020

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top