W środę 10 stycznia 2018 r. wyruszyliśmy do Warszawy na odkrywanie "Sekretów Radia" oraz do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Wycieczkę zorganizował p. Wojtek Pomykalski, a opiekunami były p. Anita Czech oraz p. Ewa Rej.

Wyjechaliśmy tuż po godz. 5 rano, aby po 4,5-godzinnej podróży dotrzeć pod okazały gmach Polskiego Radia przy Alei Niepodległości 77/85. Pierwsze kroki skierowaliśmy do słynnego Studia Nagraniowego im. Władysława Szpilmana na spotkanie z naszymi przewodnikami, którymi okazali się bardzo znani radiowcy. Mianowicie, była to p. Agnieszka Rogińska – jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich lektorów, współpracująca z niemal wszystkimi redakcjami Radia, która ponadto nagrała ponad 100 lekcji języka angielskiego dla Polskiego Radia BIS oraz współpracuje ze studiami nagrań jako lektorka i dziennikarka. Wraz z p.Rogińską "Sekrety Radia" zdradzał nam bardzo popularny, ceniony i lubiany redaktor, p. Artur Wolski, który w Radiowej Jedynce, czyli Programie 1 PR prowadzi niezwykle ciekawą audycję popularnonaukową "Eureka" oraz konkurs naukowy "Eureka Extra", natomiast w stacji Polskie Radio Dzieciom - audycję "Mini Eureka". Warto także podkreślić fakt, iż red. Wolski jest dwukrotnym laureatem konkursu "Dziennikarz Medyczny Roku” w kategorii "Audycje Radiowe" w uznaniu walorów merytorycznych, kreatywności i zaangażowania w realizację audycji radiowych, których tematem są trudne zagadnienia związane z propagowaniem wiedzy o zdrowiu. Redaktor Artur Wolski jest ponadto laureatem ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy "Kryształowe Pióra". Zatem bardziej znakomitych przewodników nie mogliśmy sobie wymarzyć! J

Po kilkunastominutowej prelekcji dotyczącej historii i współczesności Polskiego Radia udaliśmy się labiryntem korytarzy do podpatrzenia "od kuchni" pracy redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej oraz prowadzących audycje. Część grupy zwiedzała Radiową Jedynkę, Dwójkę i Czwórkę. Natomiast pozostali udali się do studia emisyjnego Polskiego Radia Dzieciom, w którym p. Artur Wolski opowiadał o wymaganiach i predyspozycjach niezbędnych w zawodzie radiowca. Należy uczciwie przyznać, że zawód dziennikarza radiowego wymaga naprawdę profesjonalnego przygotowania, ale przede wszystkim pasji, cierpliwości, poświęcenia i zamiłowania. Następnie część z nas obserwowała nagrywanie audycji "Mini Eureka".

Jednak jednym z największych "Sekretów Radia", była Radiowa Czwórka, którą mieliśmy poznać dokładnie w ciągu najbliższych 2 godzin. Zatem podziękowaliśmy naszym przewodnikom, lecz zanim pożegnaliśmy red. Artura Wolskiego, to wręczył on uroczyście jednemu z uczestników naszej wycieczki nagrodę za wygraną w konkursie popularnonaukowym "Eureka Extra", który odbył się na antenie programu 1 Polskiego Radia dwa dni wcześniej. Była to naprawdę bardzo miła niespodzianka, przede wszystkim dla samego laureata J

W studiu koncertowym Czwórki spotkaliśmy się z dobrze znanym wielu słuchaczom red. Patrykiem Kuniszewiczem, który najpierw przeprowadził z całą grupą profesjonalne i niezwykle ciekawe warsztaty dziennikarskie, a następnie zaprosił wszystkich do uczestniczenia w swojej bardzo popularnej i lubianej audycji „Stacja Nauka”. Jest to audycja popularnonaukowa z ciekawostkami naukowymi wyjaśniającymi w bardzo przystępny sposób zjawiska, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. Zapis całej audycji dostępny jest na stronie www.czworka.online lub bezpośrednio pod linkiem:

https://www.polskieradio.pl/10/5366/Artykul/1986380,Stacja-Nauka-10-stycznia-godz-1204

Wizyta w Polskim Radiu była niezwykle interesująca i niezapomniana, w czasie wycieczki odkryliśmy naprawdę wiele sekretów radia i kto wie, czy w niedalekiej przyszłości któryś z naszych licealistów nie zasiądzie przed mikrofonem lub za stołem realizatorskim? ;) Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy od Czwórki sympatyczne gadżety.

Z Polskiego Radia udaliśmy się na obiad, a następnie do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogliśmy uczestniczyć w niezapomnianej i zmuszającej do głębokiej refleksji lekcji historii zaprezentowanej w najnowocześniejszy sposób. Muzeum Powstania Warszawskiego powinno być niewątpliwie obowiązkowym punktem na mapie wszystkich szkolnych wycieczek, lecz także wyjazdów rodzinnych. Można tam posłuchać niezwykle ciekawych opowieści przewodników, zobaczyć tysiące autentycznych eksponatów, ale również częściowo wczuć się w młodych powstańców przechodząc repliką kanałów, usłyszeć huk nadlatujących samolotów czy wybuchy bomb. Można przede wszystkim wyobrazić sobie los naszych rówieśników podczas tych pamiętnych 63 dni, usłyszeć w stalowym Monumencie "bijące serce walczącej Warszawy", ale także wyobrazić sobie, że jesteśmy pilotami samolotu Liberator i lecimy nad niemal zrównaną z ziemią Warszawą. To właśnie taki obraz ukazuje przejmujący film „Miasto ruin”, który można zobaczyć w trakcie zwiedzania. Niejednemu uczestnikowi zakręciła się w oku łza, gdy usłyszeliśmy przejmujące i smutne historie powstańców… Dwie godziny to jednak zdecydowanie za krótko na pobyt w Muzeum, więc mamy nadzieję, że niebawem będziemy mieli możliwość ponownych, tym razem dłuższych odwiedzin w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po zwiedzaniu muzeum, bezpiecznie i z głową pełną wrażeń i refleksji, kilka minut po godzinie 21-ej powróciliśmy do Kraśnika.

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top