W dniu 11 czerwca grupa uczniów I LO z klas I B oraz I F wzięła udział w warsztatach w Izbie Drukarstwa Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie. Warsztaty dotyczyły zagadnienia wolności słowa oraz cenzury w latach 70 –tych i 80-tych w PRL-u. Zorganizowane zostały w miejscu symbolicznym – drukarni „ Spotkań” w Lublinie. Jej uruchomienie w 1976roku w Lublinie jest w najnowszej historii miasta zdarzeniem o wielkim ładunku symbolicznym. Fakt narodzin podziemnego ruchu wydawniczego w Lublinie jest główną ideą wystawy „Siła wolnego słowa” pokazującej niezależny obieg wydawniczy, podziemne drukarnie, powielacze, kolportaż zakazanych książek. Jest to więc opowieść o roli wolnego słowa w państwie totalitarnym. Wystawie towarzyszy program edukacyjny poświęcony znaczeniu słowa wolność.

Symbolicznym punktem wyjścia do wystawy poświęconej wolnemu słowu jest dramatyczna historia związana z zamordowaniem w roku 1944 przez Niemców za druk tzw. bibuły 15 drukarzy pracujących w miejscu, w którym mieści się obecnie „Izba Drukarstwa”.
W połowie roku 1976 roku w Lublinie została uruchomiona przez środowisko lubelskich „Spotkań” podziemna drukarnia. W epoce PRL-u było to jedno z pierwszych tego typu działań i jednocześnie początek podziemnego, niezależnego ruchu wydawniczego w Polsce. Powstanie tej drukarni było czymś zupełnie wyjątkowym nie tylko w kraju ale też na skalę całego bloku komunistycznego. Za narodziny drugiego obiegu uważa się publikację pierwszego numeru „Zapisu” w czerwcu 1977 roku, jako druku powielaczowego, odbitego właśnie w Lublinie.
Mottem wystawy są słowa Ryszarda Kapuścińskiego z tekstu „Siła słowa”:
„ Nie możemy sobie wyobrazić podręcznika historii powszechnej, w którym nie byłoby rozdziału o tym, jak słowo pisane w formie kursujących ulotek, tajnych pisemek, podziemnej prasy i nieregularnych wydawnictw wpływało na wynik toczących się walk społecznych i politycznych. (…) To właśnie pisanie – demaskujące i oskarżycielskie, a często zwyczajnie informujące – miało ważny udział w likwidacji gułagów i obozów koncentracyjnych, obalaniu wielu zbrodniczych reżimów. (…) I właśnie dlatego, że słowo pisane mogło zawsze wiele zmienić, było przez wieki postrachem każdej autorytarnej władzy, która zwalczała je wszelkimi sposobami.”[R. Kapuściński „Siła słowa”]
Uzupełnieniem warsztatów był pobyt w Państwowym Muzeum na Majdanku. W rolę przewodników po obozie wcielili się nauczyciele historii z I LO, którzy w ciekawy sposób opowiadali o Holokauście oraz zapoznawali ze wstrząsającymi epizodami życia obozowego. Wycieczka do Lublina była cennym uzupełnieniem materiały historii realizowanego przez uczniów klas pierwszych.

Zapraszamy do galerii ...

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top