Weronika Skrzypek, uczennica klasy 1D w dniach 20-23.06.2016 brała udział w zajęciach pod nazwą „Spotkania z chemią” zorganizowanych przez Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań chemią i ukazanie perspektyw związanych ze studiami chemicznymi. Wzięło w nich udział 42 uczniów z 13 szkół lubelskich i 17 pozalubelskich. Zagadnienia, z którymi zapoznali się uczniowie, wykraczały poza program nauczania chemii w liceum ogólnokształcącym. Oprócz wykładów i zajęć laboratoryjnych uczniowie spotkali się ze studentami Wydziału Chemii, zwiedzali Miasteczko Akademickie i Lublin.

Podczas czterech dni zajęć Weronika wykonywała analizy chemiczne w różnych Zakładach Wydziału Chemii. Oznaczała zawartość magnezu w kakao, żelaza w kaszy gryczanej, manganu w płatkach owsianych, cynku w cieniach do powiek, fosforanów w środkach piorących oraz nadtlenku wodoru w preparatach do rozjaśniania włosów, określała zawartości wody w materiałach stałych oraz w cieczach, oznaczała twardość ogólną i wapniową wód naturalnych metodą miareczkowania kompleksometrycznego. W Zakładzie Chemii Polimerów otrzymywała poli(akrylan sodu) – supersorbent stosowany m.in . do produkcji wypełnień pieluch jednorazowych. Występowanie różnych grup funkcyjnych i wiązań w produktach żywnościowych analizowała wykorzystując spektroskopię w podczerwieni, poznała nowatorskie zastosowania światłowodów.

Weronice zajęcia bardzo się podobały. Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno będą jej pomocne w przygotowaniach do udziału w konkursach i olimpiadach. Należy wspomnieć, że Weronika jako uczennica pierwszej klasy brała już udział w Olimpiadzie Chemicznej. Trzymamy kciuki, aby w przyszłych edycjach dotarła do FINAŁU.

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top