Nasza Panorama

Zapraszamy na Dzień Drzwi Otwartych 28 kwietnia 2020

Już po raz trzeci nasza szkoła gościła uczniów z Izraela. 23  listopada 2017 roku  mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku odwiedziła 70 osobowa grupa młodzieży z Jerozolimy.

Poprzednie spotkania miały miejsce 2010 oraz 2013 roku. Tym razem naszą szkołę odwiedzili uczniowie dwóch szkoły z Jerozolimy: DROR oraz Yerucham. Wizyta młodych Izraelczyków jest efektem współpracy szkół w ramach programu realizowanego przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Projekt polsko – izraelskich spotkań realizuje zobowiązania wynikające z umowy między Rządem RP a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Liceum na Górce jest jedyną szkołą w powiecie, która uczestniczy w tym projekcie.

Na początku spotkania gości z Izraela przywitały pieśni hebrajskie Hevenu Shalom Alechem oraz Hava Nagila, które przełamały pierwsze oznaki nieśmiałości i niepewności. W części oficjalnej gości z Izraela powitał dyrektor szkoły Piotr Miecznikowski oraz Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu - Zbigniew Leziak. Następnie głos zabrał przedstawiciel grupy izraelskiej Efraim Eran, który dziękując za miłe przyjęcie wyraził nadzieję na kolejne wspólne spotkania. Kolejnym punktem spotkania były prezentacje, podczas których uczniowie trzech szkół przedstawili system edukacji w Polsce i Izraelu oraz przybliżyli historię oraz specyfikę trzech szkół: DROR, Yerucham oraz I LO.

Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie piosenek polskich i hebrajskich, które potwierdziło stwierdzenie, iż muzyka nie zna granic. Na zakończenie uczniowie oraz opiekunowie wymienili się pamiątkowymi upominkami. Gadżety przedstawiające tradycję i współczesność województwa lubelskiego, powiatu kraśnickiego oraz miasta ufundowały: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Urząd Miasta Kraśnik. Jak wszyscy wspólnie podkreślali spotkanie to pomogło przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia, czy nieufność. Dla młodych Polaków i Izraelczyków było pomostem łączącym obydwa narody.

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top