Nasza Panorama

Zapraszamy na Dzień Drzwi Otwartych 28 kwietnia 2020

W dniu 22 października przebywała w naszej szkole 42 osobowa grupa młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły DROR z Jerozolimy. Była to już druga wizyta gości z Izraela. Poprzednia, w 2010 roku pokazała, jak wiele łączy młodych ludzi z Kraśnika i Jerozolimy. Nasza szkoła jako jedyna w powiecie kraśnickim i jedna z nielicznych w województwie lubelskim, współpracuje ze szkołą z Izraela. W tym roku, po raz pierwszy nasze liceum współpracowało z uczniami z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Kraśniku, którzy dzielnie nas wspierali w przygotowaniach do wizyty młodych Izraelczyków. 

Pierwsze bariery nieufności zostały przełamane po zaśpiewaniu w języku hebrajskim pieśni Hevenu shalom alechem, która wprawiła wszystkich we wspaniały nastrój. Następnie dyrektor szkoły pan Piotr Miecznikowski powitał przybyłych gości, wśród których byli przedstawiciele szkoły DROR – Michal Schick i Lia Keshet oraz przedstawicieli strony polskiej: reprezentującą organ prowadzący panią Danutę Karczmarską - zastępcę Kierownika Wydziału Edukacji i Sportu oraz panią Marzenę Pomykalską - dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Kraśniku. Część oficjalną w szkole zakończyły warsztaty wprowadzające, podczas których młodzi Polacy i Izraelczycy wymieniali się informacjami o swoich zainteresowaniach. Po krótkim posiłku wszyscy udali się na spacer „ szlakiem żydowskim”, podczas którego goście z Jerozolimy poznali historię naszego miasta oraz zobaczyli miejsca związane z historią i tradycją społeczności żydowskiej, tak licznie zamieszkującej Kraśnik przed II wojną światową. Prawdziwa eksplozja radości nastąpiła podczas zwiedzania kraśnickich synagog. Uczniowie z Górki oraz PG nr 2 przygotowali niespodziankę: mini – festiwal pieśni hebrajskiej. Do wspólnego śpiewania przyłączyli się również goście z Jerozolimy, którzy nie kryjąc wzruszenia i zaskoczenia dopytywali się o znajomość języka hebrajskiego przez młodych Polaków. Oprócz pieśni żydowskich młodzi artyści z Kraśnika zaprezentowali również polski repertuar. Tym razem to młodzi Izraelczycy śpiewali Lipkę, Hej sokoły, czy Panie Janie. Kraśnicka synagoga po raz pierwszy od ponad 70 – ciu lat tętniła śpiewem. Pobyt grupy izraelskiej zakończyło pożegnanie przed budynkiem szkoły, podczas którego uczniowie wymieniali się mailami, numerami telefonów, nie brakowało również łez wzruszenia. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że pomogło ono przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia czy nieufności. Dla młodych Polaków i Izraelczyków było pomostem łączącym obydwa narody. Opiekunowie grupy Izraelskiej stwierdzili, że Kraśnik to piękne miasto, pełne wspaniałych ludzi, które po Warszawie i Krakowie najchętniej odwiedzają. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, być może w Jerozolimie. 

Zapraszamy do galerii ...

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top